Nakupujete zboží? Nebo taky hlavně dobrý pocit?

Tak se se mnou, prosím, schválně podívejte do spíže. Stavím se, že tam máte minimálně pětinu věcí, které nejste schopni spotřebovat. A pokud jste jen trochu jako já, tak jsou to vesměs zdravé věci: bio cizrna, bulgur s quinoou, jáhly, černá rýže, melasa, černá sůl, … za nákup těchto a jim podobných věcí jsem dala víc peněz než za jeden víkendový výjezd do lídlu a většina z nich to má povážlivě nahnuté s blízkou expirací. A nestalo se mi to poprvé.

Já totiž většinou vlítnu do bioobchodu bez předešlého plánu a s vášní kery bredšov pro boty manola blahnika se probírám regály a nakupuju všechno, co zní zdravě, luštěninovo, bezlepkově, co nevidělo rafinovaný cukr a nedotklo se éček, co pochází z hlubokých pralesů, vysokých hor a dalekých oceánů… Představuju si, jak k večeři vařím dětem pohankovou kaši s kapustičkami a chia semínky, jak jim ke snídani nabízím sójový jogurt, ke svačině tofu pomazánku na ražném chlebu s biomrkví a k večeři hrachovou polévku bez klobásy. Cítím se, jako funkční máma 21. století, která své děti chrání před všemi civilizačními nemocemi.

Bohužel v bioobchodě mě zcela opouští můj jinak ostražitý praktický smysl pro optimální nákup. Řeším sice složení, (a to dost pečlivě), ale už si nevšímám data spotřeby a dobu přípravy jídel, nekombinuju chutě a konzistence a nedomýšlím příležitosti, ke kterým bych mohla tuto bio nálož rozumně spotřebovat.

A nepoučím se a nepoučím. Poté, co část bio-úlovku zkysne, seschne nebo jinak podlehne svému nezakonzervovanému výrobnímu procesu, a poté, co část spasu sama, případně se ségrou nebo psem a křečkem a část zůstává na střídačce ve spíži, se znova vracím do světa známých těstovin, kuřecích stehen, housek a pribináčků. Z těstovin, kuřecích stehen, housek a pribináčků pak poměrné množství papám taky, tudíž mi nezůstává čas a ani prostor v žaludku pro domácí cizrnovou pomazánku, miso polévku, makové mléko nebo domácí tvaroh s řeřichou.

Musím to vymyslet nějak líp. Musím zapojit stejný kombinační smysl pro bio nákup a bio plánování, jako v tom lídlu. Musím začít nakupovat „zboží“ a ne „předsevzetí“…